WSiF I rok zaoczna informatyka Grupa III

Forum do wymiany informacji pomiędzy studentami z 3 grupy WSinf w Opatówku


#1 2008-02-18 08:36:38

skovron

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-01-25
Posty: 16
Punktów :   

Popdstawy programowania

Ponieważ nie ma jeszcze(?) forum dla przedmiotów z nowego semestru, zamieszczam to tutaj.

Link do megatutoriala "Od zera do gier kodera" poświęconego nauce programowania gier w C++, napisany przez niejakiego Xiona z forum http://forum.gamedev.pl.

http://www.gamedev.pl/tutorials.php?x=category&id=18

W prawdzie tutorial dotyczy głównie programowania gier komputerowych ale z drugiej strony zawiera mnóstwo informacji na temat kodzenia w C/C++. Może komuś się przyda, nie wiem.

Plusy:
+ po polsku
+ dużo informacji
+ tłumaczy prawie każdy aspekt związany z programowaniem

Minusy:
- dużo informacji (może być za dużo )

Jak ktoś będzie zainteresowany to trochę informacji można też uzyskać odwiedzając wyżej wymienione forum, pomimo tego, że dotyczy ono programowania gier i użytkownicy wymagają przynajmniej znajomości podstaw programowania.

//EDIT:
Jak znajdę jeszcze jakieś ciekawe tutoriale to też umieszcze bo szczerze mówiąc wątpię czy komuś pomoże w zaliczeniu bezmyslne przepisywanie programów z tablicy.

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez skovron (2008-02-18 08:42:40)


"Czarne dziury to miejsca, gdzie Pan Bóg podzielił przez zero"

Offline

 

#2 2008-02-18 17:36:47

Edyta

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-01-27
Posty: 16
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

Oj przyda się ten adres ,przydaAle tam jest naprawdę DUŻO DUŻO informacji- dobrze ,że po polsku.

Offline

 

#3 2008-02-19 10:46:43

czartkowiak

Administrator

6848318
Zarejestrowany: 2008-01-20
Posty: 22
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

Witam
Jeśli kogoś interesuje to na najbliższym zjeździe mogę przynieść Synfonie C++ w PDF-ie, rewelacyjna książka napisana przystępnym językiem.
Książka wymieniona przez skovrona jest moim zdaniem za trudna dla początkującego programisty

Offline

 

#4 2008-02-19 21:00:43

Edyta

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-01-27
Posty: 16
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

No jaka zazdrosna!!! Czyli wszystko w NORMIE i tak trzymać KAMA:D

Offline

 

#5 2008-02-19 22:03:09

czartkowiak

Administrator

6848318
Zarejestrowany: 2008-01-20
Posty: 22
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

gdzie diabeł nie może tam babę pośle.

Offline

 

#6 2008-02-20 15:28:41

kamila

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-01-22
Posty: 24
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

jAKI PAN ADMINISTRATOR MĄDRYYYYYYYYY !!!!!!!!!!!!!! A CO WY BYSCIE BEZ TYCH KOBIET ZROBILI PRAWDA EDZIA ???

Offline

 

#7 2008-02-20 16:32:58

Edyta

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-01-27
Posty: 16
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

Jasne Kama - zgineliby bez Nas

Offline

 

#8 2008-02-20 18:24:32

skovron

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-01-25
Posty: 16
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

czartkowiak napisał:

Witam
Jeśli kogoś interesuje to na najbliższym zjeździe mogę przynieść Synfonie C++ w PDF-ie, rewelacyjna książka napisana przystępnym językiem.

Obawiam się jednak, że większość ma tyle spraw na głowie i tak mało czasu, że raczej nie będzie w stanie poświęcić go na lekturę. Chociaż sam osobiście polecam Symfonię Grębosza. Świetna książka, napisana dość łopatologicznym językiem z ciekawymi przykładami wykorzystania zdobytej wiedzy.

czartkowiak napisał:

Książka wymieniona przez skovrona jest moim zdaniem za trudna dla początkującego programisty

Zgodzę się, że ten tutorial może być trudny do ogarnięcia dla początkujących ale po pierwsze nie chodziło mi o to, żeby ktoś to czytał w całości, od deski do deski, a tylko pewne początkowe rozdziały, gdzie można dowiedzieć się chyba trochę więcej niż na "tym czymś co nazywają zajęciami". Po drugie: co może być trudniejsze, czytać ten tutorial czy spisać program z tablicy i potem napisać swój własny, inny, domyślając się tylko o co może w tym wszystkim chodzić

Zresztą napisałem, że ten tutek jest zorientowany głównie na pisanie gier (co jest trochę bardziej zaawansowane niż te nasze programiki konsolowe), zresztą jak i całe to forum.

W każdym bądź razie jakby, coby, gdyby - to macie linka.

P.S.
Zupełnie jak na gamedevie - już się wojny ideologiczne zaczynają


"Czarne dziury to miejsca, gdzie Pan Bóg podzielił przez zero"

Offline

 

#9 2008-02-20 19:50:39

czartkowiak

Administrator

6848318
Zarejestrowany: 2008-01-20
Posty: 22
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

ojojoj się temat rozrósł.
Moja propozycja jest tylko alternatywą to książki zaproponowanej przez skovrona.
Niech każdy zdecyduje sam co wybierze. Ogólnie rzecz biorąc u tego wykładowcy zdać ten przedmiot będzie raczej łatwo. Podejrzewam, że podobnie jak z Bazami wiedzy. Ale skoro już jest się na informatyce to warto się podszkolić.
A więc jak ktoś mądry kiedyś powiedział "RÓBTA CO CHCETA"

Offline

 

#10 2008-02-21 09:52:56

skovron

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-01-25
Posty: 16
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

Dorzucę jeszcze swoje 3 grosze

Zgadzam się, że z zaliczeniem przedmiotu (u Hłobaża przynajmniej) nie powinno być problemów tak jak z Bazami Wiedzy. Z drugiej jednak strony z Bazami niektórzy jakieś tam drobne kłopociki chyba mieli, wiec tutaj też może nie być za kolorowo.

Tak naprawdę martwi mnie jednak takie podejście (BYLE ZALICZYĆ) do tego typu przedmiotów typowo technicznych bo może się to odbić nieprzyjemnym echem na kolejnych semestrach. Sam osobiście nie wyobrażam sobie jak miałbym komuś (później) wytłumaczyć tworzenie i wykorzystanie klas C++, jeśli ten ktoś nie będzie miał pojęcia o tym co to zmienna, jak to wygląda, co się z tym robi itd.

Ale nie ważne. Chce po prostu powiedzieć, że wkurza mnie takie podejście do tematu: "Napisałem wam na tablicy tekst, przepiszcie, skompilujcie, uruchomcie, proszę bardzo oto napisaliście swój program, zapamiętajcie jak to się pisze, jak powklejacie pewne fragmenty w inne miejsca to wyjdzie wam inny program, super - umiecie programować".

W TEN SPOSÓB PRAWIE NIKT SIĘ NIE NAUCZY, WIEM Z DOŚWIADCZENIA.


"Czarne dziury to miejsca, gdzie Pan Bóg podzielił przez zero"

Offline

 

#11 2008-02-21 14:59:19

czartkowiak

Administrator

6848318
Zarejestrowany: 2008-01-20
Posty: 22
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

Skovron Masz w 100% rację. Tak też napisałem w mojej wypowiedzi - tylko krócej.

Wiesz do niego nie można mieć pretensji. Bo z obserwacji kolegów na zajęciach widziałem raczej pozę "olewającą" ( oprócz Edyty, która sie napracowała), reszta wyszła z założenia "A po co mi to".
Więc raczej musi wśród Nas musi się zmienić mentalność. A programowanie to przecież podstawa.
Jeżeli się ktoś sam do tego nie przyłoży to już krok dalej będzie miał kłopoty ( czyli pętle itp), nie mówiąc już o tablicach, sortowaniach a tym bardzie klasach czy też tablicach dynamicznych.

Mnie nasuwa się jeden wniosek "Umiesz liczyć... Licz na siebie". Jeśli sam nie będziesz chciał się nauczyć, to nikt cię do tego nie zmusi, nawet najlepszy wykładowca. Jeśli ktoś chce się prześlizgnąć to nic na to poradzisz, ale odbije sie to na nim ze wzmożoną siłą w kolejnych latach edukacji.

Co do twojej wypowiedzi ""Napisałem wam na tablicy tekst, przepiszcie, skompilujcie, uruchomcie, proszę bardzo oto napisaliście swój program, zapamiętajcie jak to się pisze, jak powklejacie pewne fragmenty w inne miejsca to wyjdzie wam inny program, super - umiecie programować"." to myślę, że Hłobażowi chodzi o to aby samemu trochę pokombinować i samemu coś zrobić.

Pozdrawiam i do zobaczenia na zjeździe

Offline

 

#12 2008-02-21 21:40:20

Edyta

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-01-27
Posty: 16
Punktów :   

Re: Popdstawy programowania

Nic nie powiem , ale cicho też nie będe

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl